Obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica 2016 (11.11.2016)

Ovogodišnji Dan hrvatskih knjižnica odvija se pod sloganom Knjižnice za bolje sutra. Budimo aktivni, zagovarajmo zajedno! kako bi se osnivače, korisnike, suradnike i širu javnost potaknulo ne samo na razmišljanje o tome što knjižnica znači za njih i njihovu zajednicu, već i na zagovaranje širenja i modernizacije hrvatskih knjižnica kao mjesta na kojima svatko može pronaći potrebne izvore za stjecanje novih znanja i vještina te prostor za susrete sa suradnicima i prijateljima.
Sa željom da se u to uključe i mladi, objavljen je natječaj za Najbolji selfie u knjižnici na temu Što mi znači knjižnica. Za prve tri najbolje fotografije osigurane su nagrade, a javno proglašenje pobjednika bit će na

Središnjoj svečanosti Dana hrvatskih knjižnica, 11.11. 2016. u Zagrebu,

Hrvatskoj knjižnici za slijepe, dobitnici ovogodišnjeg priznanja „Knjižnica godine“.

Pozivnica i program svečanog obilježavanja Dana hrvatskih knjižnica.

Knjižnicama i knjižničarima u Hrvatskoj Sugeriramo da toga dana (11.11.2016.) u goste knjižnice pozovu svoje osnivače i financijere (gradonačelnike, načelnike, ravnatelje škola i drugih ustanova/instituta, muzeja, arhiva…), dekane, rektore, ali i suradnike i prijatelje knjižnica, te da se s njima razgovara o tome što njima znači knjižnica, što misle o ulozi knjižnica u društvenom i gospodarskom razvoju grada/općine/škole/fakulteta/sveučilišta/ustanove, kakve bi još usluge željeli, što mogu učiniti da poboljšaju rad knjižnice i slično. Svakako bi sugerirali da na neki način zabilježite takav razgovor te ga objavite na svojim mrežnim stranicama/društvenim mrežama i slično.

Kako bismo svima olakšali sudjelovanje u Danu hrvatskih knjižnica pripremili smo nekoliko priloga.

• Kraći tekst priopćenja za medije u kojem se nalaze osnovne infomacije o Danu hrvatskih knjižnica te se slobodno može distribuirati svim medijima u RH.
  • Slogan ovogodišnjeg Dana hrvatskih knjižnica koji možete postaviti na: web stranice knjižnice, društvene mreže ili ispisati te postaviti u knjižnici.
  • Dizajn plakata (.pdf/.jpg) ovogodišnjeg Dana hrvatskih knjižnica koji možete personalizirati s programom vaše knjižnice te postaviti na: web stranice knjižnice, društvene mreže ili ispisati te postaviti u knjižnici.
  • Upute za izradu personaliziranog plakata Dana hrvatskih knjižnica, odnosno kako na njega unijeti program vaše knjižnice.

Kako bismo imali uvid u sve što se događalo na ovogodišnjem Danu hrvatskih knjižnica, molimo vas da se sa svojim programom prijavite na portal Pravo na knjižnicu/uključite se/prijava, zabilježite događanja u svojoj knjižnici i razgovor s osnivačen/financijerom ili slično, objavite na Facebook stranici DAN HRVATSKIH KNJIŽNICA te pošaljete materijale(fotografije/obavijesti/isječke/video-audio snimke s događanja) na adresu elektroničke pošte stručnoj tajnici HKD-a Mariji Šimunović(marijasimunovic@gmail.com).