Sadržajna obrada i klasifikacija građe u dječjoj knjižnici

Mjesto održavanja: Zagreb, Medveščak, Zvonimirova 17. 29.03.2019 -
Organizator: Hrvatsko knjižničarsko društvo - Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež i Komisija za klasifikaciju i predmetno označivanje te Knjižnice grada Zagreba - Knjižnica Medveščak

Hrvatsko knjižničarsko društvo - Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež i Komisija za klasifikaciju i predmetno označivanje te Knjižnice grada Zagreba - Knjižnica Medveščak organiziraju stručni skup "Sadržajna obrada i klasifikacija građe u dječjoj knjižnici" koji će se održati 29. ožujka 2019. u Zagrebu u Knjižnici Medveščak, Zvonimirova 17.
Stručni skup „Sadržajna obrada i klasifikacija građe u dječjoj knjižnici“ tematski će se baviti sadržajnom obradom, klasifikacijom i signiranjem građe te smještajem građe u dječjoj knjižnici.
Zbog svojih osobitosti, knjižnična građa za djecu i mlade zahtijeva poseban pristup u poslovanju počevši od nabave i pristizanja građe u knjižnicu, preko obrade do davanja građe korisnicima na korištenje. Da bi knjižnična građa našla put do čitatelja, korisnika, potrebno ju je razmjestiti na odgovarajući način, istovremeno stručan, a korisnicima pristupačan. Da bi građa cjelovito i na odgovarajući način bila obrađena, potrebno je pravilno pristupiti formalnoj i sadržajnoj obradi. Svim dječjim knjižničarima prije svega cilj je odgovoriti na dva temeljna zakona knjižničarstva po Ranganathanu – svakom korisniku njegova knjiga i svakoj knjizi njegov korisnik. Da bi to mogli ostvarivati na svakodnevnoj razini, odnosno, činiti dostupnom građu, potreban im je što bolji klasifikacijski sustav i sustav označavanja građe u prostoru.
Program će biti sastavljen od uvodnih izlaganja, razmjene dobre prakse i rasprave.

Uvodna izlaganja su sljedeća:

• Dr. sc. Drahomira Cupar, Odjel za informacijske znanosti, Sveučilište u Zadru: Sadržajni pristup građi namijenjenoj djeci i mladima: teorijski aspekti
  • Maja Kenda, Neli Tomšič, Mestna knjižnica Kranj: Sustav oznaka riječima: razmještaj građe za djecu i mlade u Mestni knjižnici Kranj
  • Katja Kemperle, Mestna knjižnica Ljubljana, Pionirska CMKK - center za mladinsko književnost in knjižničarstvo: Knjiga te čeka, potraži ju!: novi razmještaj lijepe književnosti na odjelu za mlade MKL prema čitalačkim gledištima
  • Sanja Mikačić, Knjižnice grada Zagreba – Knjižnica Medveščak: Književnost za mladež i potreba za klasifikacijskim definiranjem i razlikovanjem njezinih dobnih značajki

U izlaganju se treba usmjeriti na predstavljanje primjera dobre prakse sadržajne obrade i klasifikacije građe u dječjoj knjižnici. Naglasak treba staviti na inovativne načine klasificiranja, signiranja, označavanja i smještanja građe u knjižnici, nastale u nastojanju da se građa namijenjena djeci i odraslima, koji ih prate pri dolasku u knjižnicu, predstavi na način koji korisnicima najbolje odgovara. Također, treba se usmjeriti na dijeljenje iskustava i primjera koji mogu doprinijeti promišljanjima i nastojanjima da se domisli način klasificiranja, označavanja i smještanja građe u knjižnici koji će odgovarati suvremenom korisniku. Svakako treba izbjeći ponavljanje izlaganja koje je već bilo održano na bilo kojem skupu knjižničara u Hrvatskoj.

Program skupa možete pogledati ovdje.

Rok za prijavu za sudjelovanje s izlaganjem je do 15. veljače 2019. godine putem e-formulara.

Rok za prijavu nazočnosti bez izlaganja je do 19. ožujka 2019. godine putem e-formulara. Rok za prijavu je skraćen zbog velikog broja prijavljenih sudionika te organizacijskih kapaciteta.