16. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama

Mjesto održavanja: Zagreb, Gradska knjižnica, Starčevićev trg 6/1 27.09.2019 -
Organizator: Hrvatsko knjižničarsko društvo - Komisija za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama

Suorganizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo - Komisija za čitanje, Sekcija za visokoškolske i specijalne knjižnice; Knjižnice grada Zagreba – Gradska knjižnica; Filozofski fakultet Osijek

Programski odbor: Dunja Marija Gabriel, Ksenija Švenda-Radeljak, Anita Malkoč Bišćan, Jelena Lešaja, Ljiljana Sabljak, Dijana Sabolović-Krajina, Vlasta Šolc, Sanjica Faletar Tanacković

Organizacijski odbor: Željka Miščin, Amelia Kovačević, Sanja Bunić, Maela Rakočević Uvodić, Jasmina Sočo, Marija Šimunović, Davorka Semenić-Premec

Prijava izlaganja

Zaključci skupa

Tema okruglog stola: Knjižnice u zatvorskim ustanovama kao partneri u rehabilitaciji i obrazovno-kulturnom životu zatvorenika

Ljudska prava, pa tako i pravo na dostupnost informacija, zaštićena su odredbama mnogih međunarodnih dokumenata. Republika Hrvatska članica je UN-a i EU, te kao takva mora slijediti međunarodne propise koje ta tijela donose. Na zatvorske knjižnice utječu specifični zakoni, ali isto tako i međunarodni dokumenti. Jedan od njih je Opća deklaracija o ljudskim pravima, a donijeli su je Ujedinjeni narodi 1948. godine. U njoj se određuje „pravo traženja, primanja i prenošenja obavijesti, bilo kojim sredstvima i bez obzira na granice“.

Zatvorske knjižnice trebale bi slijediti model narodnih knjižnica. Istodobno trebaju osigurati sredstva za zatvorske programe obrazovanja i rehabilitacije, kao i druge zatvorske specifične zahtjeve, npr. formirati zbirke s pravnom literaturom. IFLA, UNESCO i Vijeće Europe odgovorno i aktivno se zalažu za suradnju pravosudnog sustava s narodnim knjižnicama u poticanju rada zatvorskih knjižnica. Smjernice za knjižnične usluge za zatvorenike objavljenu su u izdanju Hrvatskog knjižničarskog društva 2007. godine. Organizatori ovog okruglog stola pokušat će ispitati način na koji je sustav narodnih knjižnica proširio svoje usluge na uključivanje institucionaliziranih osoba (uključujući zatvorenike); istražiti međunarodnu literaturu o suvremenom položaju zatvorskih knjižnica; skupiti informacije o postojećim nacionalnim standardima/smjernicama o metodama postojećih pružanja usluga.

Okrugli stol okupit će stručnjake iz vladinih i nevladinih organizacija, psihologe, socijalne radnike, pravnike, socijalne pedagoge i knjižničare iz cijele Hrvatske. Razmjenjivat će znanja, iskustva i ideje kako bi zajedno radili na podizanju razine pristupačnosti osobama koje provode svoje vrijeme u zatvorima, a pritom su bili beskućnici, neobrazovani su, siromašni, nezaposleni, ovisnici, te duševno oboljeli ljudi.

Način rada:

• pozvana izlaganja različitih stručnjaka iz područja rada s navedenim skupinama
  • panel diskusija
  • primjeri dobre prakse

Ciljevi: informirati, osvještavati i zagovarati prava osoba u zatvorima te otklanjati predrasude o njima. Zatvorenici, kao i svi ostali građani, imaju pravo na dostupnost informacija. Potrebno je osigurati sredstva za zatvorske programe obrazovanja i rehabilitacije, kao i druge zatvorske specifične zahtjeve, npr. formirati zbirke s pravnom literaturom.

Ciljane skupine: okrugli stol okupit će stručnjake iz vladinih i nevladinih organizacija, psihologe, socijalne radnike, pravnike, socijalne pedagoge i knjižničare iz cijele Hrvatske, knjižničare iz svih vrsta knjižnica i stručnjake iz vladinih i nevladinih organizacija.

Ovaj okrugli stol otvoren je za sudjelovanje bez kotizacije.

Formular za prijavu

Prijava sudjelovanja