III. Okrugli stol: Knjižnice za druge i drugačije – "Ovdje sam – prihvati me!"

Mjesto održavanja: Zagreb, Središnja knjižnica Srba u Republici Hrvatskoj, Preradovićeva 18, Zagreb 15.11.2019 -
Organizator: HKD, Radna grupa za manjinske knjižnice, Središnja knjižnica Srba RH

Programsko-organizacijski odbor: Katarina Todorcev Hlača, Snježana Čiča, Goranka Buljan, Liana Diković, Željka Miščin, Monika Batur.

U okviru narodnih knjižnica kao javnih ustanova koje sudjeluju u izgradnji demokratskog društva i pružaju usluge kojima nastoje zadovoljiti kulturne, obrazovne i informativne potrebe svakog pojedinca, djeluju i središnje knjižnice nacionalnih manjina. Njihov rad i dosezi nisu ograničeni samo na posebnu skupinu korisnika – pripadnike manjine, već se reflektiraju na cjelokupnu društvenu zajednicu. Organizacijom Okruglog stola „Knjižnice za druge i drugačije“ želimo podsjetiti javnost na značaj i svrhu manjinskih knjižnica koje su praktičan primjer poštivanja Nacionalnog programa promicanja ljudskih prava i prava nacionalnih manjina u našoj zemlji.
U sklopu okruglog stola, bez obzira da je nositelj projekta Radna grupa za manjinske knjižnice, predviđena je prezentacija projekata i programa narodnih knjižnica namijenjenih predstavnicima nacionalnih manjina, doseljenicima, azilantima, migrantima, marginaliziranim skupinama društva.
Cilj trećeg okruglog stola je uspostaviti konstruktivnu suradnju narodnih knjižnica, udruga i ustanova koje se bave problematikom novih pripadnika nacionalnih manjina, doseljenika, azilanata, migranta, stranaca na privremenom radu, marginaliziranih skupina društva te potaknuti proces međusobnog upoznavanja doseljenika i domicilnog stanovništva i pokretanja procesa integracije.
Tema skupa: rad sa posebnim skupinama korisnika kao što su pripadnici nacionalnih manjina, novonastale etničke skupine, doseljenici, azilanti s naglaskom da postojanje nacionalnih manjina, etničkih skupina, starije populacije, azilanata, marginaliziranih skupina i dr. je dio stvarnog života, te knjižnica kao socijalno osjetljiva ustanova u kulturi ima misiju prednjačiti u procesu prihvaćanja i uključivanja takvih skupina korisnika odnosno potencijalnih korisnika u proces integracije u hrvatsko društvo.

Način rada
- pozvana izlaganja 25 min
- prijavljena izlaganja 15 min
Rok za prijavu sudjelovanja s izlaganjem: 15. listopada 2019.
Rok za prijavu sudjelovanja bez izlaganja: 10. studenog 2019.
KOTIZACIJE NEMA!
Sudionicima, čije će izlaganje biti prihvaćeno, plaća se povratna karta za autobus, odnosno vlak.
Prijava radova
Organizatori pozivaju knjižničare koji žele i imaju što reći o pitanjima iz tematike skupa da prijave svoja izlaganja.
Zainteresirani za izlaganje trebaju poslati sažetke i kratki životopis do 20. listopada 2019. godine na e-mail adresu SMKokruglistol2019@gmail.com.
Prijave sažetaka primaju se samo u elektroničkome obliku.

Upute za prijavu sažetka
1. autor(i)
2. naslov rada
3. sažetak (od 250 do 400 riječi, font Times New Roman, veličina 12)
4. ustanova
5. adresa
6. telefon
7. e-pošta
Obavijest o prihvaćenome radu bit će dostavljena elektroničkom poštom do 30. listopada 2019.

Formular za prijavu

Prijava sudjelovanja

Ime i prezime

Ustanova

Puna adresa

Poštanski broj

Grad

Tel

Fax

Mobitel

Rok za prijavu je do 10. studenog 2019.