Broj 72, siječanj 2017. :: Iz knjižnica
Izložba "Na ljubičastom planetu Ante Gardaša" u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek
Zavičajna zbirka Mursiana jedna je od zbirki Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek. Ova zbirka okuplja djela osječkih autora, onih koji su u Osijeku rođeni ili su u njemu živjeli i radili, ili su u svojim djelima o Osijeku pisali. Ciklus zavičajnih izložbi pod nazivom "Zavičajne priče" pokrenut je kako bi se promovirala zavičajna zbirka, skrenula pažnja i potaklo zanimanje za naše sugrađane o kojima često vrlo malo znamo, a koji su svojim radom zadužili sve nas i upisali Osijek na kulturnu kartu Hrvatske. Namjera je izložbe iz ciklusa "Zavičajne priče" popratiti odgovarajućim aktivnostima – predavanjima, radionicama, digitalizacijom knjižnične građe.

Prva izložba iz ciklusa "Zavičajne priče" otvorena je 19. listopada 2016. godine u Mjesecu hrvatske knjige kojemu je tema bila čitanje, a moto pod kojim su se odvijale sve aktivnosti: "Čitam sto na sat." Upravo zbog toga, ova je izložba bila posvećena Anti Gardašu.
Anto Gardaš jedan je od najčitanijih hrvatskih i osječkih pisaca za djecu. Njegova djela zastupljena su u čitankama i školskoj lektiri. Osim za djecu, Gardaš je pisao i za odrasle, posebice poeziju. Vrlo uspješan bio je kao haiku pjesnik, a za svoju haiku poeziju nagrađivan je i u Japanu, domovini haiku poezije. Mnoge su mu pjesme uglazbljene. Malo tko zna da je stihove za pjesme "Komšinica Ana" i "Hej, bećari" napisao upravo Anto Gardaš, a smatraju ih narodnim pjesmama. Također, napisao je i stihove nogometne himne NK Osijeka.

Anto Gardaš radio je u Osječkoj pošti kao pravnik, a često je dolazio i u Knjižnicu. Uvijek ozbiljan, u odijelu i kravati, nekako zamišljen... U Knjižnici se pripremao, prikupljao i provjeravao podatke za pisanje svojih romana. Još za života, dostavio je Knjižnici strojopisom pisane i uvezane bilješke iz svoje biografije, popis svojih radova, kritičkih osvrta na vlastito književno djelo, popisao je svoja putovanja, književne susrete, (gdje, kada, s kim je bio), nagrade koje je dobio…, a priložio je i kopirane članke iz časopisa te tekstove iz dnevnog i tjednog tiska… Bio je vrlo pedantan. Iščitavanje tog materijala vrlo je zanimljivo, poput čitanja nekoga romana. Obitelj Ante Gardaša ustupila je Knjižnici dio dokumenata iz autorove ostavštine i omogućila da se neki od tih dokumenata digitaliziraju.
Naziv izložbe "Na ljubičastom planetu Ante Gardaša" odabran je u skladu s glavnom porukom romana "Ljubičasti planet" kako među stanovništvom zemlje i svemira mora postojati međusobna suradnja, mir, zajedništvo i ljubav jer tako će nestati rata i svi će se zbližiti u jednoj zajednici, gdje će vladati mir i sloga. Ovom prilikom izložena su mnogobrojna izdanja Gardaševih djela koja posjeduje Knjižnica, te dio dokumenata iz ostavštine Ante Gardaša koju je ustupila obitelj. Život i književno djelo ovoga književnika prikazano je i na četiri plakata pod nazivom "Životni put Ante Gardaša", "Obitelj – inspiracija i potpora", “Raznorodan i raznovrstan pisac”, "Priznat, poznat, nagrađivan".

Otvorenju izložbe prisustvovali su obitelj – supruga Marija, sin Miro i kći Melita te unuka Helena i unuk Dominik, književnici Stjepan Tomaš i Josip Cvenić, zamjenik gradonačelnika Osijeka Vladimir Ham, grafički dizajner plakata Igor Vrandečić, brojni novinari te djeca osječkih osnovnih škola, čije je djetinjstvo Anto Gardaš svojim tekstovima učinio zanimljivijim i uzbudljivijim.
Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2016., Knjižnica je organizirala 2. studenog 2016. godine predavanje pod nazivom "Anto Gardaš : književni opus za djecu". Predavanje je održala dr. sc. Vedrana Živković Zebec, viša asistentica na Odsjeku za filologiju Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a koja je doktorirala proučavajući Antu Gardaša i njegovo djelo.
Ljiljana Krpeljević
kljilja@gskos.hr
Svjetlana Mokriš
marendic@gskos.hr
|