Stajalište Hrvatskog knjižničarskog društva o Nacrtu prijedloga Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (13.05.2020)

Hrvatsko knjižničarsko društvo sudjelovalo je putem svog predstavnika, Dragutina Nemeca, predsjednika Komisije za autorsko pravo i otvoreni pristup Hrvatskog knjižničarskog društva, u radu Radne skupine za promjenu Zakona o autorskom pravu i drugim srodnim pravima. Nastavno na postignutu suradnju, Hrvatsko knjižničarsko društvo objavljuje Stajalište o tekstu Nacrta prijedloga Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima, koji je bio u javnom savjetovanju do 17. svibnja 2020.

Knjižničarska zajednica pozdravlja donošenje novog Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima u dijelu u kojem se, implementirajući EU Direktivu o autorskom pravu na jedinstvenom digitalnom tržištu, knjižnicama i drugim institucijama kulturne baštine pružaju nove mogućnosti za ostvarivanje njihove temeljne uloge, osiguravanja dostupnosti fondova baštinskih institucija javnosti. Posebno se to odnosi na reguliranje pitanja masovne digitalizacije i činjenja dostupnim autorskih djela nedostupnih na tržištu, što korisnicima i javnosti omogućuje pristup mnogoj kulturno i baštinski vrijednoj građi, olakšava sudjelovanje knjižnica u ostvarivanju potpore znanosti i obrazovanju kroz postupke rudarenja podataka ili digitalne nastave, kao i učvršćenje prava na očuvanje i arhiviranje građe za buduće generacije.

Cjeloviti tekst Stajališta dostupan je ovdje.