Stručni skup: Knjižnice i UN Agenda 2030: uloga knjižnica u promicanju održivog razvoja (28.06.2021)

Stručni skup preko ZOOM platforme
Datum održavanja: 9. 12. 2021.
Organizator: Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Radna grupa za zelenu knjižnicu Filozofskog fakulteta
Suorganizator: Zagrebačko knjižničarsko društvo

Tema skupa: Konferencija Ujedinjenih naroda o održivom razvoju održana je u New Yorku 2015. godine i tada su se svjetski čelnici dogovorili o novom 15-godišnjem globalnom Programu za održivi razvoj kojem je ciljna godina 2030. (Agenda 2030) i koji sadrži 17 ciljeva održivog razvoja. Koncept održivog razvoja podrazumijeva proces postizanja ravnoteže između gospodarskih, socijalnih i okolišnih zahtjeva. Knjižnice svojim aktivnostima mogu uvelike utjecati na podizanje svijesti o važnosti zaštite okoliša i održivom razvoju. Na ovom stručnom skupu želimo pokazati primjere dobre prakse, usluge i aktivnosti knjižnica vezanih uz održivost, kako povećati svijest samih knjižničara o problemima zaštite okoliša te da u skladu s tim organiziraju programe i aktivnosti u svojim knjižnicama. Također raspravljat će se o tome kako sve vrste knjižnica utječu na svoje korisnike, ali i na širu javnost, vezano uz zelene teme.
Cilj skupa: Razmjena iskustava vezanih uz zelene teme koji ističu važnost usvajanja vještina i znanja o ekološkoj tematici radi podizanja svijesti o važnosti zaštite okoliša i održivom razvoju.

Programski i organizacijski odbor: Elvira Gotal, Blaženka Klemar Bubić, Višnja Novosel, Jasmina Sočo, Lana Zrnić

Pozvani izlagači:

Dr. Petra Hauke, Berlin School for Library and Information Science Humboldt-Universität, Berlin; IFLA-ENSULIB

Nicolas Keller, MA, edukator o održivom razvoju, voditelj projekta za prvu zelenu knjižnicu u Švedskoj

Ivan Kraljević, knjižničarski savjetnik, predsjednik Radne grupe za zelene knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva; matična ustanova: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilišna knjižnica

Marija Šimunović, viša knjižničarka, predsjednica Komisije za javno zagovaranje Hrvatskoga knjižničarskog društva; matična ustanova: Ekonomski fakultet u Zagrebu, Knjižnično-dokumentacijski centar

Način rada: Pozvana izlaganja (30 – 45 min)
Prijavljena izlaganja (do 10 min)
Posterska izlaganja (do 5 min)

Sudjelovanje bez izlaganja

Prijave:

Rok za prijavu sudjelovanja na skupu s izlaganjem je 30. 9. 2021. godine putem poveznice.
Rok za prijavu postera je 30. 9. 2021. godine putem poveznice.
Rok za prijavu sudjelovanja bez izlaganja je do 15. 11. 2021. godine putem poveznice.
Programski odbor će do 1. 11. 2021. godine obavijestiti autore jesu li im izlaganja prihvaćena.

Upute:

Nakon potvrde autoru da je rad prihvaćen, potrebno je mailom do 20.11. poslati nasnimljenu prezentaciju (Power Point ili video prezentaciju s nasnimljenim zvukom) u trajanju do 10 minuta.
Nakon potvrde autoru da je posterski rad prihvaćen, potrebno je mailom do 20.11. poslati poster (.pdf) i nasnimljenu prezentaciju postera (Power Point ili video prezentaciju s nasnimljenim zvukom) u trajanju do 5 minuta.

Službeni jezik skupa: engleski

Nakon održanog stručnoga skupa u planu je izdavanje e-zbornika (upute za zbornik objavit ćemo naknadno).

Kotizacija se ne naplaćuje.

Kontakt: libraryagenda2030@gmail.com