23. online ZKD forum: Brojke i slova – koliko su važni pouzdani podaci (17.11.2021)

Vrijeme održavanja: Srijeda, 24. studenog 2021. u 10 sati

Organizatori: Zagrebačko knjižničarsko društvo i Komisija za statistiku i pokazatelje uspješnosti u knjižnicama

Statistika je tema o kojoj ne volimo razgovarati jer previše podsjeća na matematiku i „traume“ iz djetinjstva. No, ova znanstvena disciplina izuzetno je važna u knjižničarstvu jer prikupljanjem, sređivanjem i analizom podataka prevodimo, odnosno tumačimo brojke, pratimo poslovanje knjižnica, uspješnost pojedinih projekata i programa te se bolje možemo usmjeriti na osnaživanje „slabih strana“.

Ovim ZKD forumom nastojat će se pokazati zašto je statistika važna (i) knjižničarima (a ne samo uzrok muke prilikom sastavljanja izvještaja), kako se koristiti dobivenim podacima i na kraju najvažnije – kako ispričati dobru priču temeljenu na statističkim podacima.

Poslije uvodnog predavanja slijedi panel rasprava.

Program:

10.00 Uvodno izlaganje
Predavačica: Aleksandra Pikić Jugović, koordinatorica Centra za razvoj knjižnica i knjižničarstva pri Hrvatskom zavodu za knjižničarstvo u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu

10.30 – 12.00 Što pričaju brojevi ili možemo li natjerati vodu na svoj mlin - panel rasprava

Sudjeluju:
Tamara Kraus, Kvaka – Ured za kreativnu analizu d.o.o.
/članica Komisije za statistiku i pokazatelje uspješnosti u knjižnicama HKD-a
Krešimir Futivić, DataShift d.o.o.
Dijana Zorić, storytelling trening centar Lab

Razgovor moderira: Kristina Čunović, Gradska knjižnica Ivan Goran Kovačić, Karlovac / voditeljica županijske matične službe za narodne i školske knjižnice Karlovačke županije.

Link za prijavu sudjelovanja: https://forms.gle/KVgvF1sVoWwTd64Q6

Program je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH i Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba