„Storytelling” za djecu i odrasle - ljudi i priče - 1. obavijest (10.06.2022)

Vrijeme i mjesto održavanja: 21. i 22. listopada 2022., u Subotici, u čitaonici Gradske knjižnice Subotica (Cara Dušana 2).

Organizatori: Zagrebačko knjižničarsko društvo, Hrvatska čitaonica Subotica, Gradska knjižnica Subotica i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata

Stručni skup se organizira u okviru XXI. Dana hrvatske knjige i riječi, dana Balinta Vujkova.

Program će biti sastavljen od pozvanih izlaganja, primjera dobre prakse i rasprave.

U pozvanim izlaganjima bit će riječi o tome što je storytelling i koje su specifičnosti usmenog pripovijedanja te koliko se razlikuje pripovijedanje djeci i odraslima, gube li se neminovno vrijednosti pripovijedanja uživo prelaskom u virtualno okruženje te posebice kako tradicijsko pripovijedanje, koje je ukorijenjeno u mitu, bajci i usmenoj predaji, približiti djeci u vrijeme života na daljinu i ograničenih fizičkih susreta.
Kroz izlaganja će se pokušati odgovoriti na pitanje je li moguće pripovijedanjem razviti i one vrijednosti koje nije moguće u digitalnom svijetu te kakva je uloga narodnih i školskih knjižnica, posebice knjižničara u svemu tome.

Primjeri dobre prakse sadržavat će izlaganja i postere iz knjižnica s područja Republike Hrvatske i Republike Srbije, a uključivat će programe, projekte i aktivnosti pripovijedanja za djecu, mlade i odrasle.

Pozivaju se svi zainteresirani knjižničari na prijavu sudjelovanja s izlaganjem primjera dobre prakse iz svojih knjižnica.

Prijava mora sadržavati sljedeće podatke:

1. Naziv ustanove
2. Ime i prezime osobe koja će predstaviti primjer dobre prakse (ime i e-mail za kontakt)
3. Naslov izlaganja
4. Vrsta izlaganja: izlaganje ili izlaganje na posteru
5. Sažetak (250-400 riječi, font – Times New Roman, veličina slova 12)

U izlaganju je potrebno usmjeriti se na posebnosti, novine i ono što može poslužiti kao dobar primjer prakse kako bi sudionici dobili ideje o mogućoj primjeni u svojim knjižnicama. Svakako treba izbjeći ponavljanje izlaganja koje je već bilo održano. Budući da je praksa raznolika, prezentacije trebaju otvoriti raspravu.

Prijave za sudjelovanje s izlaganjem slati na adresu izlaganja.skup.subotica2022@gmail.com

Rok za prijavu izlaganja je 15. srpnja 2022. godine.
Povratne informacije potencijalni sudionici s izlaganjem dobit će do 1. kolovoza 2022.
Zbornik radova sa stručnog skupa bit će tiskan u 2023. godini, najkasnije do početka XXII. Dana hrvatske knjige i riječi, dana Balinta Vujkova.

Informacije o skupu, programu i prijavi sudionika te konačni cjeloviti program bit će dostupan na mrežnoj stranici Zagrebačkog knjižničarskog društva te mrežnim stranicama Hrvatske čitaonice, Gradske knjižnice Subotica i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.