Prva obavijest o znanstveno-stručnom skupu „Socijalno inkluzivne knjižnične usluge“, Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica, 18. 11. 2016. (13.07.2016)

Povodom 10. obljetnice svoje knjižnične usluge za slijepe i slabovidne Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica oraganizira

znanstveno-stručni skup „Socijalno inkluzivne knjižnične usluge“ u petak, 18. 11. 2016.

Suorganizatori: Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije, Hrvatska knjižnica za slijepe u Zagrebu i Komisija za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama Hrvatskoga knjižničarskog društva

Ciljevi: evaluirati ulogu knjižnica u socijalnoj inkluziji marginaliziranih skupina građana; dobiti uvid u primjere dobre prakse u Hrvatskoj i svijetu (stanje i perspektive); osnažiti kompetencije knjižničara kako bi mogli zagovarati pozicioniranje knjižnica kao relevantnih čimbenika u afirmiranju društvene pravednosti i socijalne inkluzije u hrvatskome društvu.

Druga obavijest s pozivom na prijavu izlaganja i prijavnicom: rujan 2016.

Dodatne informacije na: info@knjiznica-koprivnica.hr

Izlaganja:

U prvom dijelu znanstveno-stručnog skupa izlaganja će održati prof. dr. sc. Zoran Šućur (Pravni fakultet u Zagrebu), dr. sc. Aleksandra Horvat, red. prof. u miru, Sanja Bunić, sociologinja i viša knjižničarka i dr. sc. Dijana Sabolović-Krajina, sociologinja i knjižničarska savjetnica.

U drugom dijelu skupa primjere dobre prakse moći će predstaviti knjižnice koja nude usluge socijalno isključenim osobama ili osobama koje su u riziku od socijalne isključenosti: djeci s teškoćama u razvoju, djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, osobama s invaliditetom, bolničkim pacijentima, starijim osobama, osobama s posebnim potrebama u ustanovama za trajnu skrb i smještaj, osobama s iskustvom života u beskućništvu, imigrantima, azilantima, nezaposlenim osobama, pripadnicima pojedinih etničkih zajednica, pripadnicima različitih seksualnih i rodnih identiteta, kao i osobama s drugim intelektualnim, razvojnim i socijalnim teškoćama.