naslovnica Hrvatsko knjižničarsko društvo

<< natrag   

Prva obavijest za Stručni skup „Društveno odgovorna knjižnica: proaktivna, angažirana i kritička?“ (09.11.2016)

Mjesto održavanja: Gradska knjižnica Marka Marulića Split - Središnja knjižnica, Ulica slobode 2

Vrijeme održavanja: ponedjeljak, 12. prosinca 2016.

Organizator skupa: Gradska knjižnica Marka Marulića Split

Članovi Programskog i organizacijskog odbora: Milena Bašić, Katarina Krolo Žužul, Maruška Nardelli, Tomislav Staničić

Financijska potpora: Ministarstvo kulture RH

Sudionici: skup je namijenjen je informacijskim stručnjacima i knjižničarima svih vrsta knjižnica, kao i djelatnicima u drugim organizacijama bez obzira na fokus njihovog djelovanja (udruge, obrazovne institucije...) te svim zainteresiranima za ovu tematiku.

Poveznica na prijavni obrazac.

Sudjelovanje na skupu oslobođeno je plaćanja kotizacije.

Registrirani sudionici dobivaju materijale i potvrde o sudjelovanju.

Rok za prijavu sudjelovanja bez izlaganja: 10. 12. 2016.

Tema:

Današnje društvo karakterizira složena interakcija društva, gospodarstva, tehnologije i kulture. Okružje za knjižnice i korisnike se stalno mijenja. Nove generacije služe se novim informacijskim platformama i koriste knjižnice i za druge aktivnosti osim samog pristupa informacijama i posudbi građe. Pored visoko kvalitetetnih e-sadržaja, knjižnice trebaju nuditi i mogućnosti za razna kulturna i društvena iskustva. Organiziranjem izložbi, radionica, predavanja, tribina, debata o lokalnim političkim i društvenim temama (osobito onih namijenjenih marginaliziranim skupinama), čitateljskih klubova, izgradnjom specijalnih zbirki itd. potiču građanski angažman i utječu na razvoj kritičkog mišljenja. Istovremeno, sve opsežnija proizvodnja tekstova kao i nova znanja i informacije ne mogu premostiti jaz između univerzalnih aspiracija znanja, slobodnog pristupa informacijama i institucionalnih kompromisa unutar kojih knjižnice funkcioniraju, pa ponekad organizacija rada, izgradnja kvalitetnih zbirki i usluga od knjižničara zahtijeva aktivizam i nove strategije rada. Od knjižnica se očekuje da u informacijskom društvu promijene shvaćanje svoje tradicionalne uloge kao ustanova koje posuđuju građu i pružaju informacijsko-referalne usluge te da pozitivno doprinose socijalno-političkom životu građana u područjima poput cjeloživotnog učenja, društvene isključenosti i aktivnog građanstva. Pitanja na koja će se organizacijom ovog skupa pokušati odgovoriti su:

Je li knjižnica, a osobito javna, neutralno mjesto ili treći prostor za provođenje slobodnog vremena ili ipak nešto višeod toga? U kojoj mjeri knjižnice pružaju odgovore na suvremena društvena pitanja i je li to do-
voljno? Mogu li knjižnice biti i mjesta subverzivnih zbivanja? Kako proširiti dosege djelovanja na programe koji stvaraju socijalni kapital i osnažuju civilno društvo te jačaju sudjelovanje javnosti u demokraciji? Kako inovacije u knjižnicama mogu doprinijeti kvaliteti svakodnevnog života građana i razvoja društva općenito? 

Ciljevi:

• Detektirati smjer kretanja knjižnica unutar trenutnog društvenog, političkog i ekonomskog konteksta

• Preispitati vrijednosti i uloge knjižnica u kontekstu suvremene socijalne zbilje: neoliberalni kapitalizam i konzumerističko društvo, cjeloživotno učenje, novi oblici pismenosti, novi oblici knjige te društvena pravednost u dostupnosti knjižnicama i informacijama

• Raspraviti teorijska i praktična pitanja vezana uz temu i podteme skupa

• Prikazati primjere dobre prakse iz zemlje i svijeta

• Dati uvid u nove teme koje ulaze u knjižničarski diskurs

Na skupu će se predstaviti pozvana izlaganja stručnjaka iz područja knjižničarstva i društvenih znanosti. 

Osobe za kontakt:

mnardelli@gkmm.hr

kkrolo@gkmm.hr