Međunarodno stručno savjetovanje o Ugovoru iz Marakeša

Mjesto održavanja: KGZ - Gradska knjižnica, Multimedijalna dvorana, Starčevićev trg 4, 10000 Zagreb, Hrvatska 10.05.2018 - 10.05.2018
Organizator: : Hrvatska knjižnica za slijepe, Hrvatski savez slijepih, Hrvatsko knjižničarsko društvo Suorganizator: KGZ - Gradska knjižnica

Pod pokroviteljstvom ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek.

Jezici skupa: hrvatski i engleski

Program Savjetovanja

Tema(e):

• Što nam donosi Ugovor iz Marakeša?
  • Zašto je važan za osobe kojima standardni tisak nije čitljiv?
  • Zašto je važan za knjižnice?
  • Koje su mogućnosti međunarodne suradnje?
  • Koje su mogućnosti proizvodnje, posudbe i distribucije dostupnih formata?

Formular za prijavu

Prijava sudjelovanja
Prijave su zatvorene!

Ugovor iz Marakeša stupio je na snagu 30. rujna 2016. Europski parlament i Vijeće Europske unije, s ciljem njegove provedbe, donijeli su 13. rujna 2017. Direktivu i Uredbu, dokumente vezane uz usklađivanje autorskog i srodnih prava u informacijskom društvu te uz prekograničnu razmjenu primjeraka u dostupnom formatu u korist osoba kojima standardni tisak nije čitljiv.

Ugovorom iz Marakeša bi se, kroz iznimke u zakonima o autorskom pravu pri izradi materijala u dostupnim formatima, osobama koje ne čitaju standardni tisak omogućio slobodan pristup znanju i informaciji koji im je sada blokiran. Njime bi se zaustavila tzv. "glad za knjigom" jer se procjenjuje kako je u svijetu svega 5% od ukupne produkcije knjiga, časopisa, znanja i informacije dostupno osobama koje ne čitaju standardni tisak.

Smatramo kako je ovo pravi trenutak da se struka, nakladništvo, vlasti i svi koji na bilo koji način zagovaraju prava osoba kojima standardni tisak nije čitljiv upoznaju s teorijom i praksom Ugovora iz Marakeša. Zbog njegovog međunarodnog djelovanja jednodnevni simpozij je zamišljen na regionalnoj razini.
Cilj savjetovanja:
Upoznavanje svih sudionika uključenih u procesu dostupnosti znanja, informacija i lijepe književnosti osobama koje ne mogu čitati standardni tisak s konkretnom problematikom, teorijom i praksom, Ugovora iz Marakeša. Uključivanje stručnjaka i korisnika na regionalnom nivou budući da je jedna od glavnih značajki sporazuma prekogranična razmjena dokumenata odnosno građe. Dobivanje podrške provedbe Ugovora od strane nakladnika. Uspostavljanje dijaloga između dionika te dobivanje odgovora na konkretna pitanja o procesu provedbe teorije Ugovora u praksu.
Ciljane skupine
- knjižničari iz narodnih, školskih, sveučilišnih, visokoškolskih i specijalnih knjižnica
- knjižničari iz knjižnica u regiji namijenjenih osobama kojima standardni tisak nije čitljiv (Ljubljana, Sarajevo, Banja Luka, Podgorica, Novi Sad, Beograd)
- predstavnici Hrvatskog saveza slijepih i udruga slijepih u Hrvatskoj i susjednim zemljama
- predstavnici Grada Zagreba, Ministarstva kulture, Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo
- nakladnici
- predstavnici institucija koje se na bilo koji način bave proizvodnjom literature namijenjene osobama kojima standardni tisak nije čitljiv
- predstavnici udruga osoba s disleksijom, osoba s cerebralnom paralizom itd.
- govornici i gosti

Program događanja

Programski i organizacijski odbor: Ljerka Dinjar, Sanja Frajtag, Dunja Marija Gabriel, Aleksandra Horvat, Amelia Kovačević, Jelena Lešaja, Željka Miščin i Ana Vrbanić

Na Savjetovanju će sudjelovati međunarodni i domaći stručnjaci iz područja knjižničarstva, informacijskih znanosti, prava, civilnog sektora i nakladništva.

Način rada
Pozvana izlaganja međunarodnih i domaćih stručnjaka uz panel raspravu.

Prijave su zatvorene.
Za sve informacije obratite se Hrvatskoj knjižnici za slijepe na: hkzasl@hkzasl.hr

Skup je financiran sredstvima Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba.