15. okrugli stol o pokretnim knjižnicama u Republici Hrvatskoj i 9. festival hrvatskih bibliobusa – stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem

Mjesto održavanja: online putem aplikacije Zoom 08.06.2021 - 09.06.2021
Organizator: HKD - Komisija za pokretne knjižnice i Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci

Financijska potpora: Ministarstvo kulture i medija RH, Vukovarsko – srijemska županija i Grad Vinkovci

U razdoblju od 1999. do 2019. održano je 14 okruglih stolova o pokretnim knjižnicama u Hrvatskoj. Skupovi se održavaju u različitim hrvatskim gradovima, a domaćini i suorganizatori skupova do sada su bile gradske knjižnice u Koprivnici (dva puta), u Čakovcu, Bjelovaru (dva puta), Karlovcu (tri puta), Osijeku, Puli, Rijeci (dva puta), Zadru te u Vinkovcima. Od 2009. godine Okrugli stol za pokretne knjižnice u RH održava se svake druge godine, a posljednji, vrlo uspješan 14. okrugli stol s međunarodnim sudjelovanjem te 8. festival hrvatskih bibliobusa održan je 2019. godine u Rijeci. Redovito okupljanje knjižničara pokretnih knjižnica kao posebne vrste knjižničnih stručnjaka kroz proteklo razdoblje u velikoj je mjeri pridonijelo stalnom stručnom usavršavanju bibliobusnih posada koje obavljaju specifične knjižnične zadatke u pokretnim knjižnicama. Također, porasla je svijest o potrebi i koristima koje mogu ponuditi pokretne knjižnice.

Članovi Programskog i organizacijskog odbora: Nika Čabrić, Iva Grković, Vedrana Lugić, Klaudija Mandić, Verena Tibljaš, Vladimir Vranješević, Ljiljana Vugrinec

Povod:

• 110. obljetnica karlovačkog bibliobusa
  • 45. obljetnica Bibliobusne službe Knjižnica grada Zagreba
  • 15. obljetnica Bibliobusne službe Vukovarsko – srijemske županije
  • 15. obljetnica Bibliobusne službe Zadarske županije
  • 20. obljetnica Komisije za pokretne knjižnice
  • Dan hrvatskih bibliobusa, 9. lipnja

Naziv okruglog stola: Pokretne knjižnice – prije, za vrijeme (i poslije) pandemije koronavirusa

Teme:

• Rad bibliobusnih službi u „novom normalnom“
  • Uloga bibliobusa prije, za vrijeme (i poslije) pandemije koronavirusa

Ciljevi skupa:

• istaknuti važnost djelovanja pokretnih knjižnica u mreži narodnih knjižnica
  • potaknuti razvoj postojećih, kao i osnivanje novih službi u županijama koje ih još nemaju
  • podsjetiti na kontinuitet djelovanja bibliobusnih službi u Hrvatskoj s posebnim naglaskom na „jubilarce“: 15. obljetnica Bibliobusne službe Vukovarsko – srijemske županije; 110. obljetnica karlovačkog bibliobusa.
  • predstaviti međunarodna iskustva i uspostaviti partnerstva
  • održati redovitost stručnog okupljanja i predstavljanja službi pokretnih knjižnica radi unapređivanja njihovog rada i promidžbe u javnosti

Pozivaju se knjižničari da prijave izlaganja kao primjere dobre prakse. Izlaganja mogu biti uživo popraćena powerpoint prezentacijom, prethodno snimljena izlaganja ili snimljene video prezentacije – dužine od 8 do 10 minuta.

Način rada: pozvana izlaganja, prijavljena izlaganja, rasprava i zaključci te popratni program.

Jezici skupa: hrvatski i engleski.

Kotizacija: nema

Rok za prijavu sudjelovanja s izlaganjem: 30. travnja 2021. godine putem online obrasca.

Pristigli sažetci izlaganja bit će pregledani od strane članova Programskog odbora Skupa, a obavijest o prihvaćenom izlaganju bit će dostavljena e-poštom.

Rok za prijavu sudjelovanja bez izlaganja: 20. svibnja 2021. godine putem online obrasca.

Osoba za kontakt: Nika Čabrić mob.: +385 99 4694 510; e-pošta: pokretne.knjiznice@gmail.com

Program Skupa bit će objavljen sredinom svibnja 2021. godine.

Svim prijavljenim sudionicima bit će e-poštom poslana poveznica za pristup Skupu.

Svi prijavljeni sudionici dobit će potvrdu o sudjelovanju i knjižicu sažetaka.

Izlaganja sa skupa bit će naknadno objavljena u zborniku radova.