naslovnica Hrvatsko knjižničarsko društvo

<< natrag   

Komisija za klasifikaciju i predmetno označivanje

Plan i program

Na temelju analize provedene pilot-ankete (2008.), a u suradnji s Komisijama za narodne, visokoškolske i specijalne knjižnice i Zavodom za knjižničarstvo NSK, preporučili bi se postojeći priručnici i/ili standardi za rad na sadržajnoj obradi u svakoj od navedenih knjižnica, ustanovilo bi se koja vrsta priručnika i/ili standarda nedostaje te potaknulo njihovu izradu (kao autorsko djelo ili kao prijevod).
Primjenom jedinstvenih priručnika i/ili standarda, sadržajna obrada bi se ujednačila, a razmjena podataka dobivenih sadržajnom analizom knjižnične građe između istih vrsta knjižnica bi se ubrzala, što bi u konačnici doprinijelo kvalitetnijoj razini pruženih usluga korisnicima.

Razdoblje (2012.-2014.)

1. U sklopu mrežnih stranica HKD-a pokrenuti uslugu pod nazivom Pitajte sadržajnog analitičara. Takva usluga u skladu je s jednim od temeljnih zadataka Komisije da  potiče, podupire, inicira i pruža stručnu pomoć na području (UDK) klasifikacije i predmetne obrade u različitim vrstama knjižnica u Hrvatskoj. Usluga je namijenjena široj  stručnoj zajednici, te bi imala savjetodavni karakter.

2. Objavljivanje tematskog broja Vjesnika bibliotekara Hrvatske u cijelosti posvećenog sadržajnoj obradi. Namjera je da se poziv za suradnju uputi što većem broju sustručnjaka (u knjižnicama, na fakultetima i znanstvenim ustanovama).

Razdoblje (2014.-2016.)

Redoviti programi :

 1.  Pružanje stručne pomoći katalogizatorima  putem  usluge „Pitajte sadržajnog analitičara“ na mrežnim stranicama HKD-a

 2.  Praćenje aktivnosti IFLA-ine Sekcije za klasifikaciju i indeksiranje

 3.  Praćenje aktivnosti UDK Konzorcija

 4.  Praćenje novih inicijativa i standarda u međunarodnoj stručnoj  zajednici

 5.  Održavanje tečajeva/predavanja/radionica u sklopu CSSU-a

 6.  Ažuriranje i održavanje mrežnih stranica Komisije 

 7.  Objavljivanje tekstova u HKD novostima  o radu Komisije

 8.  Suradnja s drugim komisijama i stručnim tijelima HKD-a 

Novi programi : 

1.  U skladu s jednim od zadataka Komisije  da poduzima konkretne akcije na unapređenju usluga vezanih uz klasifikaciju i predmetno označivanje  Komisija  ima namjeru   podržati/potaknuti  uvođenje  društvenog  (suradničkog)  označivanja knjižničnog fonda  koji se nalazi na mreži. Stajalište je da društveno označivanje ne može zamijeniti postojeća stručna pomagala i metode organizacije znanja, ali ih može nadopuniti, te tako doprinijeti boljoj organizaciji i dostupnosti sadržaja mrežne građe (mrežnih publikacija i digitaliziranih inačica konvencionalne građe). 

2.  Izrada  načelnih rješenja za pitanja o kojima u našoj stručnoj zajednici još ne postoji  konsenzus. Polazilo bi se od pitanja pristiglih preko usluge  „Pitajte sadržajnog analitičara“, kao i na temelju radova objavljenih u tematskom broju VBH  (2014.), br. 1-3., te ranije prikupljenih popisa standarda i uputa kojima se služe knjižničari u praksi. 

3.  Prijedlog revizije  skupine 930 Povijesna znanost. Pomoćne povijesne znanosti 

 4.  Organiziranje jednodnevnog skupa  posvećenog sadržajnoj obradi u 2016.  Skup bi se najvjerojatnije održao u Zagrebu (NSK ili KGZ)

 

Razdoblje (2016.-2018.)

Redoviti programi :

1. Pružanje stručne pomoći katalogizatorima putem usluge „Pitajte sadržajnog analitičara“ na mrežnim stranicama HKD-a

2. Praćenje aktivnosti IFLA-ine Sekcije za predmetnu analizu i pristup

    (od kolovoza 2016.g. novo ime Sekcije za klasifikaciju i indeksiranje)

3. Praćenje aktivnosti UDK Konzorcija

4. Praćenje novih inicijativa i standarda u međunarodnoj stručnoj zajednici

5. Održavanje tečajeva/predavanja/radionica u sklopu CSSU-a

6. Ažuriranje i održavanje mrežnih stranica Komisije

7. Objavljivanje tekstova u HKD novostima o radu Komisije

8. Suradnja s drugim komisijama i stručnim tijelima HKD-a

Novi programi:

1. Objavljivanje zbornika recenziranih radova sa skupa „Predmetna obrada: pogled unaprijed“ u okviru Izdanja Hrvatskoga knjižničarskog društva.