Komisija za klasifikaciju i predmetno označivanje

Uvod

Začetak Komisije datira od 1974. kada su osnovane radne grupe koje su se bavile teorijom i praksom klasifikacije. 1975. HBD postaje članom IFLA-e pa tako i Komisija svoje djelovanje usklađuje s radom međunarodne knjižničarske zajednice na području sadržajne obrade.
Komisija potiče, podupire, inicira i pruža stručnu pomoć na području (UDK) klasifikacije i predmetne obrade u različitim vrstama knjižnica u Hrvatskoj.
Komisija prati međunarodne standarde, propise i načela s područja sadržajne obrade. Komisija predlaže priručnike i standarde (u izvorniku ili prijevodu) potrebne za rad na sadržajnoj obradi u raznim vrstama knjižnica.
Komisija predlaže i inicira prevođenje priručnika i međunarodnih normi s područja sadržajne obrade.
Komisija poduzima konkretne akcije na unapređenju usluga vezanih uz klasifikaciju i predmetno označivanje.
Komisija surađuje s drugim komisijama, radnim grupama i sekcijama HKD-a.
Članovi Komisije aktivno sudjeluju u izradi uputa i smjernica za rad na području sadržajne obrade u svojim knjižnicama.
Članovi Komisije potiču suradnju istih vrsta knjižnica na području sadržajne obrade.
Članovi Komisije sudjeluju na stručnim skupovima u zemlji i inozemstvu.