naslovnica Hrvatsko knjižničarsko društvo

Sekcija za narodne knjižnice

Uvod

Sekcija za narodne knjižnice ima dugu i bogatu prošlost i najdugovječnije je stručno tijelo Hrvatskoga knjižničarskoga društva te je u godini 2020. obilježila 70. obljetnicu djelovanja (1950. – 2020.).

Osnivanje Sekcije imalo je za cilj povezivanje narodnih knjižničara u svrhu obrazovanja u struci i međusobne razmjene iskustava u radu narodnih knjižnica.

Naziv i ustroj Sekcije se mijenjao od Sekcije za pučke knjižnice, Sekcije za narodne knjižnice, Odbora za narodne knjižnice, Sekcije za javne knjižnice, Sekcije za narodne i školske knjižnice, a od 2008. ponovo se vraća naziv Sekcija za narodne knjižnice koji se zadržao do danas.

Sekcija je u svom radu često mijenjala ustroj, a sada se sastoji od pet komisija i jedne radne grupe: Komisija za narodne knjižnice (osnovana 1992.), Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež (osnovana 1999.), Komisija za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama (osnovana 2000.), Komisija za pokretne knjižnice (osnovana 2001.), Komisija za čitanje (osnovana 2003.), Radna grupa za manjinske knjižnice (osnovana 2006.).

Proslava 70. obljetnice rada Sekcije obilježena je:

- prilikom proslave 80 godina djelovanja Hrvatskoga knjižničarskoga društva u okviru 45. skupštine HKD-a i virtulane konferencije "Knjižnice u doba krize" (7.-10. listopada 2020.)

- u okviru Mjeseca hrvatske knjige 2020. kada je povodom rođendana Sekcije održana panel-rasprava „Razlistane godine HKD-ove Sekcije za narodne knjižnice“ (Zagreb, NSK, 23. listopada 2020.)

U listopadu 2020. objavljena je spomenica povodom 80 godina rada Hrvatskoga knjižničarskoga društva (1940.-2020.) u kojoj je objavljen sveobuhvatni prikaz rada svih stručnih tijela HKD-a, uključujući 70 godina rada Sekcije za narodne knjižnice te prikaz rada pet komisija i jedne radne grupe koje djeluju u okviru Sekcije.

Članovi Sekcije za narodne knjižnice u mandatu 2020.-2022. :

Dunja Marija Gabriel, predsjednica Komisije za narodne knjižnice i

predsjednica Sekcije za narodne knjižnice

Matična ustanova: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Email: dgabriel@nsk.hr

Vjeruška Štivić, predsjednica Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež

Matična ustanova: Narodna knjižnica “Petar Preradović” Bjelovar

Email: vjeruska.stivic@knjiznica-bjelovar.hr

Amelia Kovačević, predsjednica Komisije za knjižnične usluge za osobe

s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama

Matična ustanova: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Email: akovacevic@nsk.hr