Komisija za zelene knjižnice

Plan i program

PROGRAM RADA ZA 2023. GODINU

1) Održavanje predavanja o zelenim knjižnicama
Svrha predavanja o zelenim knjižnicama jest podizanje svijesti o nužnosti uključivanja u takve projekte, motiviranje knjižničara te dijeljenje, ali i razmjena iskustva i znanja o provedbi projekta.

2) Održavanje OdrŽivih tribina u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu
Radi se o tribinama u sklopu projekta Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku koje se provode u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u duhu trajnog zalaganja za okolišnu problematiku.

3) Održavanje 8. zajedničke akcije „Pokrenimo zelene knjižnice“
Od 2015. godine Radna grupa za zelene knjižnice provodi cjelogodišnje zajedničke akcije Pokrenimo zelene knjižnice. Radna grupa za zelene knjižnice bi nastavila ovu praksu u suradnji s Udrugom Zelena akcija, a s ciljem promocije održivog društva i zaštite okoliša kroz knjižnice i knjižničarska društva. Krajem 2022. godine provest će se osma zajednička akcija „Pokrenimo zelene knjižnice“. Svaka akcija u pravilu traje godinu dana dok ne započne iduća.

4) Organizacija 2. međunarodne konferencije Lets go green u suradnji s NSK u Irskoj
U sklopu Konferencije pripadnici knjižničarske zajednice i ostali sudionici imat će priliku upoznati se s najnovijim kretanjima u području razvoja zelenoga knjižničarstva te razmijeniti iskustva i primjere dobre prakse u tome kontekstu.

5) Podrška knjižničarima
Čitavo vrijeme od svog osnutka, radna grupa je bila na raspologanju kolegicama i kolegama knjižničarima i otvorena za sve vidove suradnji. U istom duhu nastavit će rad i u 2023. godini.