HKD  //  Stručna tijela  //  Sekcija za narodne knjižnice  //  Uvod
Uvod
Sekcija za narodne knjižnice

Uvod

Sekcija za narodne knjižnice ima dugu i bogatu prošlost.
Osnovana je kao sekcija za pučke knjižnice 1950. godine u Gradskoj knjižnici u Zagrebu. S obzirom na dugo razdoblje postojanja nije čudo da se i naziv i ustroj ove sekcije mijenjao. Tako danas više nema komisije kao što su: komisija za rad na selu, za propagandu nebeletrističke literature, za rad u radničkim kolektivima itd.
Od 1970. godine ova sekcija izdaje svoj časopis “Knjige i čitaoci”. Godine 1994. Sekcija je mijenjala naziv u “sekcija za javne knjižnice” ali 1998. godine ponovo je usvojen stari naziv koji je i sada u upotrebi. Godine 1996. iz ove sekcije izlazi komisija za školske knjižnice. Sada sekcija ima pet komisija i jednu radnu grupu. To su : Komisija za narodne knjižnice, Komisija za knjižnične usluge za djecu i mlade, Komisija za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama, Komisija za čitanje, Komisija za pokretne knjižnice, te Radna grupa za manjinske knjižnice. Osnovni cilj jest rad na stalnom održavanju i podizanju stručnosti narodnih knjižničara kroz raznovrsniji, kvalitetniji rad ovih knjižnica. Zato sekcija putem komisija i radnih grupa organizira i sudjeluje na mnogobrojnim domaćim i inozemnim stručnim skupovima, seminarima i okruglim stolovima. Sekcija prati i surađuje na ostvarenju programa svojih komisija i radnih grupa.

Predsjednica Sekcije u mandatu 2016.-2018.
Gorana Tuškan
, predsjednica Komisije za narodne knjižnice
Matična ustanova: Gradska knjižnica Rijeka
Adresa: Matije Gupca 23, 51000 Rijeka
Email: gorana.tuskan@gkri.hr

Članovi u mandatu 2016.-2018.
Grozdana Ribičić
, predsjednica Komisije za čitanje
Matična ustanova: Gradska knjižnica Marka Marulića Split
Email: gribicic@gkmm.split, grozdana.ribicic@gmail.com