Politika otvorenog pristupa i samoarh.

Časopis Vjesnik bibliotekara Hrvatske omogućuje otvoreni pristup radovima neposredno nakon njihove objave. Časopis omogućuje trenutni otvoren pristup svojem cjelokupnom sadržaju u skladu s uvjerenjem kako javna dostupnost istraživačkih spoznaja potiče veću razmjenu znanja i ideja.  Ne naplaćuju se nikakvi troškovi autorima prije ili poslije objave radova, te nikakvi troškovi čitateljima za preuzimanje radova. Navedeno je omogućeno zahvaljujući financijskoj potpori Hrvatskoga knjižničarskog društva, Ministarstva kulture Republike Hrvatske te naporima uredničkog odbora i kontinuiranoj potpori kolega recenzenata.

Puni tekst radova ovog časopisa besplatno se smije koristiti u bilo koju svrhu uz poštivanje autorskih prava autora i izdavača. Prava na korištenje radova definirana su licencom Creative Commons CC BY-NC 4.0. Korisnici radove smiju besplatno čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, prerađivati ili koristiti ih na druge zakonite načine, uz ispravno navođenje izvornika i nekomercijalnu svrhu uporabe.

Informacije o pretplati i posebnim dopuštenjima dobivaju od Hrvatskog knjižničarskog društva (hkd@hkdrustvo.hr).

Časopis zagovara plavu politiku samoarhiviranja definiranu i kategoriziranu sukladno SHERPA / RoMEO Publisher copyright policies & self-archiving prema kojoj autori mogu pohranjivati tzv. post-print verzije radova odnosno izdavačeve verzije radova (tj. finalne recenzirane verzije).

Radove objavljene u časopisu Vjesnik bibliotekara Hrvatske dozvoljeno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz navođenje časopisa i DOI broja kao reference.