Stručni ispiti

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu administrira provođenje stručnih ispita za stjecanje temeljnih stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (Stručni ispiti).

Temeljna stručna zvanja u knjižničarskoj struci su:

• knjižničarski tehničar
  • knjižničarski suradnik
  • knjižničar

Temeljna stručna zvanja u knjižničarskoj struci, viša stručna zvanja, stručni ispiti, program stručnih ispita, polaganje dopunskog stručnog ispita i priznavanje inozemne stručne kvalifikacije uređena su Pravilnikom o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (NN 107/2021).

Stručni ispiti u 2024. godini

Lipanjski rok stručnih ispita u knjižničarskoj struci za 2024. godinu započinje održavanjem seminara/radionica od 6. do 8. svibnja 2024., dok će se ispit održati u drugom tjednu lipnja 2024., prema rasporedu koji će kandidatima biti pravodobno dostavljen.

Prijave za pristupanje polaganju stručnoga ispita u lipanjskome roku počinju 22. veljače i traju zaključno do 22. ožujka 2024. godine.

Program stručnih ispita za rok u lipnju 2024.

Polaganje stručnog ispita

Uvjeti za polaganje stručnog ispita propisani su člancima 4. i 5. te 9. i 10. Pravilnika.

Polaganje dopunskoga i razlikovnog stručnog ispita propisano je člankom 25. Pravilnika.

Za polaganje dopunskoga stručnog ispita, odnosno razlikovnoga dijela ispita, pristupnici su obvezni uz prijavu za ispit priložiti vjerodostojnu potvrdu o već položenome stručnom ispitu.

Sadržaj i način polaganja stručnog ispita propisan je člankom 24. Pravilnika.

Za polaganje stručnoga ispita pristupnicima su na raspolaganju dva ispitna roka godišnje, koji se održavaju u lipnju i prosincu, a obavijest o mjestu, vremenu i rasporedu polaganja stručnoga ispita dostavlja se pristupnicima najkasnije mjesec dana prije ispitnoga roka.

Radi pomoći pristupnicima u pripremi stručnoga ispita, Ispitno povjerenstvo može organizirati seminare i radionice.

Poslovnik o radu povjerenstva za polaganje stručnih ispita u knjižničarskoj struci.

Cijene stručnih ispita u knjižničarskoj struci.

Dokumenti potrebni uz prijavu

1. dokaz o stečenom obrazovanju (svjedodžba škole; svjedodžba odnosno diploma visokog učilišta; dopunska isprava svjedodžbi odnosno diplomi kojom se dokazuju stečeni ECTS bodovi na studiju).

2. potvrda visokog učilišta o stečenim ECTS bodovima iz temeljnih predmeta knjižničarstva za pristupnike koji prijavljuju stjecanje zvanja knjižničarskog suradnika ili knjižničara.

3. potvrda poslodavca o obavljenim poslovima koje je pristupnik savladao i obavio odnosno opis poslova što ih je pristupnik savladao i koje obavlja, odnosno potvrda o obavljenom pripravničkom stažu koja uključuje i stručno osposobljavanje za rad sukladno propisima kojima se uređuju radni odnosi.

Preuzmite obrazac prijave za stručni ispit.

Preuzmite obrazac potvrde o obavljenim poslovima.

Prijave za stručni ispit šalju se poštom na adresu:

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Ulica Hrvatske bratske zajednice 4, p.p. 550
10000 ZAGREB

HRVATSKA

Kontakt

Za sve informacije u vezi s ispitom pristupnici se mogu obratiti Mirjani Draženović Angelovski na telefon +385 1 61 64 020 ili e-poštom na adresu mdangelovski@nsk.hr te Suzani Ulipi na telefon +385 1 61 64 025 ili e-poštom na adresu sulipi@nsk.hr.

PREDSJEDNICA POVJERENSTVA
prof. dr. sc. Jelka Petrak