Kukuljevićeva povelja

Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je nagradu ‘Kukuljevićeva povelja‘ kao oblik javnog priznanja knjižničnim djelatnicima, članovima Hrvatskoga knjižničarskog društva, za dugogodišnji rad i značajne rezultate na unapređenju knjižničarske djelatnosti.

Povelja je nazvana imenom zaslužnog hrvatskog bibliofila i bibliografa Ivana Kukuljevića Sakcinskog, a dodjeljuje je Skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva na prijedlog Ocjenjivačkog odbora. Rad Odbora reguliran je Poslovnikom Ocjenjivačkog odbora za dodjeljivanje ‘Kukuljivićeve povelje’. Skupština dodjeljuje istovremeno najviše pet povelja.

Pravo predlaganja kandidata imaju svi osnovni članovi i stručna tijela Hrvatskoga knjižničarskog društva, knjižnice i članovi Ocjenjivačkog odbora. Hrvatsko knjižničarsko društvo je na svojoj 31. redovnoj skupštini održanoj u Zadru, 9. listopada, 1998. godine donijelo izmjene i dopune Pravilnika o dodjeljivanju ‘Kukuljevićeve povelje’.

Prve povelje su dodijeljene daleke 1968. a tradicija dodjele nagrade se očuvala do danas.

DOBITNICI:

»